Itt találod az összes cikket a „szakképzés” témában!
A statisztikai adatokból kiviláglik: a néhány éve megváltozott ingyenes, számos ösztönzőt magukba foglaló képzések egyre népszerűbbek a szakmát tanuló fiatalok körében.
Az oktatást 36 hónapon keresztül, 2018. január 15. és 2021. január 15. között Kiskunhalason, Kiskőrösön és Kiskunfélegyházán öt iskolában végezték.
Az új képzési hiteleket a felsőoktatási diákhitelekhez hasonlóan hitelbírálat és biztosíték nélkül igényelhetik a 18 és 55 év közöttiek 2021. április 1-től. A szabad felhasználású hitel havonta legfeljebb 150 ezer forintig lesz igényelhető.
A járvány miatt rendhagyó körülmények közt zajlottak, zajlanak mind az írásbeli, mind a gyakorlati szakmai vizsgák is. A Kossuthból hat, a Dózsából tizenhét szakmában lépnek a munkaerőpiacra a szakképzésben tanuló végzősök a záró megmérettetés után. Az utolsó vizsgákat kedden tartják.
Változik a duális képzés rendszere – erről is hallottak a Szakest résztvevői, akiket az iskolákban folyó munkáról, tanulmányi és versenyeredményekről tájékoztatták és bemutatták a tanműhelyeket.
A frissen szakmát szerzett fiatalok pályakezdési támogatása több százezer forintra rúghat, a diákok már az első évtől ösztöndíjban részesülnek.
Kalocsán több szakmai képzés is elérhető, így az élelmiszer-ipari, a kereskedelmi, szépészeti, vagy építőipari és egy sor más vonalon.
A Dózsa három iparos és két adminisztratív szakmát kínál, a Kossuth Zsuzsannában is négy közül választhatnak az érdeklődők, akik felnőttképzésben szeretnének szakmát tanulni. Lehet, hogy köztük vagy? Még szűk egy hétig lehet jelentkezni!
Több, mint ezer diák, köztük jelentős számban felnőttek tanulnak a Bajai Szakképzési Centrum fenntartásában működő két kalocsai szakképző iskolában, a „Dózsában” és a „Kossuthban”.
A kérdéssel darázsfészekbe nyúltunk, de azt is tapasztaltuk: részben más, részben közös problémákkal küszködnek az állami intézmények, nagyobb vállalatok beruházásait, rekonstrukcióit végző építőipari cégek és a lakossági megrendelésekre szakosodott kisebbek.
A cél, hogy a diákok a lehető legkorszerűbb berendezések segítségével, otthonos környezetben szerezhessenek magas szintű szakmai tudást.
Eddig az időpontig nyújthatják be kérelmüket a felsőoktatásba azok, akik a szeptemberben induló alap-, mester-, illetve osztatlan képzések, valamint felsőoktatási szakképzések valamelyikén szeretnék folytatni tanulmányaikat.
Könnyen lehet, hogy sok Kalocsa környéki, vagy távolabbi településen élő fiatalnak az idei Szakmák Éjszakája segítette meghozni azt a talán életre szóló döntést: a sok lehetséges életút közül melyiken induljon, milyen szakmát válasszon, az ehhez szükséges ismereteket melyik intézményben tanulja?
Az új szakgimnáziumi kerettantervi struktúra felmenő rendszerben épül ki, így egyelőre csak az első évfolyamot érinti.