Az október 13-i helyhatósági választás eredményeit Kalocsa, a kalocsai járás települései, a megyei közgyűlés esetében már ismertettük, elemeztük. Ám arról még nem esett szó, hogyan alakult a választás a választókörzet olyan meghatározó városaiban, mind Soltvadkert, Kiskőrös, Kecel, ahol például az utóbbi esetében a képviselőtestület jelentős része kicserélődött. Összességében leszögezhetjük, az új, régi-új városvezetők abban a biztos tudatban tehetik le a hivatali esküt, hogy a most lezajlott választáson minden idők talán legtöbb szavazója vonult az urnákhoz és nyilvánított véleményt a múltról és a várakozással kísért jövőről.
Soltvadkert a választások során azért került országosan is a figyelem középpontjába, mert Lehoczki Ferenc, a FIDESZ-KDNP jelöltjelként 2006 óta sikeres polgármester nem indult az idei választáson, nyugdíjba vonul.
A 13 éven át töretlenül népszerűségnek, elismertségnek örvendő polgármester kivonulása a közéletből reményt keltett a politikai riválisok körében, és több tekintetben a kalocsaihoz hasonló, negatív elemekkel tűzdelt kampányt eredményezett.
A városban 2006-óta testületi többséggel rendelkező Fidesz-KDNP helyi szervezete a városfejlesztésért felelős alpolgármestert, Temerini Ferencet indította polgármester-jelöltjeként, és mind a 7 választókerületben jelöltet állított.
A tét kimondatlanul is azért bírt nagyobb jelentőséggel, mint máshol, mert
A VÁROSBAN KÉT, A KORMÁNYZÓPÁRTBÓL KIKERÜLT ORSZÁGGYŰLÉSI KÉPVISELŐ ÉL, DR. KERÉNYI JÁNOS ÉS FONT SÁNDOR.
Temerini Ferenccel és csapatával szemben indult a Medgyes Attila vezette, független jelölteket tömörítő csoport, akik a közösségi médiában Tegyünk Végre Soltvadkertért - Civil Összefogás a Városért szlogennel kampányoltak.
Október 13-án este felszállt a fehér füst, a vadkerti szavazók 67,84 százaléka (2063 fő) Temerini Ferencet támogatta, 32,16 százaléka (978 fő) Medgyes Attilát, így
TEMERINI FERENC VEZETI A VÁROST A KÖVETKEZŐ ÖT ÉVBEN.
A képviselő- testületbe választott képviselők nagyobb része, 5 fő a Fidesz-KDNP jelöltjei közül kerül ki, a fennmaradó három képviselő függetlenként jutott mandátumhoz.
Soltvadkerten abban mindenképpen meglepetést hozott a választás, hogy több személy is kiesett a képviselő-testületből azok közül, akik az előző ciklusokban, ciklusban tagjai voltak a testületnek.
A bejutott képviselők nagy része, öt fő a Fidesz-KDNP jelöltjei közül került ki, a többi három pedig függetlenként tagja a testületnek.
Kiskőrös
Kiskőrösön az országos adatokhoz képest viszonylag kevés választó, a jogosultak 36,76 százaléka szavazott, de ez még mindig 6 százalékkal magasabb részvételi arányt jelent, mint az öt évvel korábbi.
DOMONYI LÁSZLÓ POLGÁRMESTERNEK NEM VOLT KIHÍVÓJA, ÍGY IMMÁR MÁSODIK ALKALOMMAL EGYEDÜLI JELÖLTKÉNT INDULT ÉS NYERTE EL A POLGÁRMESTERI POSZTOT.
A nyolc egyéni önkormányzati választókerületet ismét a Fidesz-KDNP jelöltjei nyerték, így elmondható, a hogy a pártszövetség 2006 óta töretlenül sikeres Kiskőrösön. Mi több, ráerősített, mert a korábbi választásokhoz képest öt választókerületben 50 százalék feletti támogatottsággal lettek képviselők a jelöltjeik.
A Fidesz-KDNP képviselő-jelöltjei összesen 2155 szavazatot szereztek a választáson, ami 441 szavazattal több, mint az öt évvel ezelőtti.
Kiskőrösön átrendeződés a kompenzációs listán bejutó képviselők körében történt.Nagy meglepetést nem okozott, viszont
JELENTŐS VÁLTOZÁS, HOGY AZ MSZP HELYI SZERVEZETE, AMELY 1994 ÓTA VALAMENNYI VÁLASZTÁSON MANDÁTUMHOZ JUTOTT A KISKŐRÖSI KÉPVISELŐ- TESTÜLETBEN, MOST KIMARADT A GRÉMIUMBÓL.
Az MSZP az idei választáson pártszínekben nem indult. Helyette tagjai, szimpatizánsai a Kiskőrösi Baráti Társaság Egyesület néven indultak, de képviselői helyet listán sem szereztek. Így a klasszikus baloldal negyedszázad után kimaradt a kiskőrösi képviselő - testületből.
A VÁROSBAN UGYANÍGY NEM JUTOTT MANDÁTUMHOZ A DEMOKRATIKUS KOALÍCIÓ, AMELY ÖSSZESEN 182 SZAVAZATOT SZERZETT.
Meglepetést a Kiskőrösi Gazdakör Egyesület – Ültess Fát Mozgalom szereplése hozott. A mozgalom a magas támogatottságuknak köszönhetően kompenzációs listáról két mandátumot szerezett.
A májusi Európa Parlamenti Választás meglepetésnek számító Momentum az önkormányzati választáson is indított képviselőjelölteket. Az összesen 489 szavazattal egy listás helyet szereztek a testületben.
Kecel
A polgármester jelöltek közül Haszilló Ferenc Attila 1581 szavazattal, a voksok 44,94 százalékával lett polgármester.
Kihívói közül Herczeg Imre 1203, Szabadi Zsolt 713 és Ondrovics Ferenc 21 szavazatot kapott.
A RÉGI-ÚJ POLGÁRMESTER A KORÁBBINÁL KÉNYELMESEBB HELYZETBŐL IRÁNYÍTHATJA A VÁROST, UGYANIS MÖGÖTTE 2006-ÓTA NEM VOLT STABIL, ŐT TÁMOGATÓ TÖBBSÉG A TESTÜLETBEN.
Kecelen ezzel együtt jelentősen kicserélődött a képviselő testület, a megválasztott képviselők fele újonnan került a grémiumba. Egy képviselő a Kecel Összeköt Egyesület színeiben, listáról jutott mandátumhoz.