Idén nyolcadik alkalommal, hagyományosan a húsvéti előtti héten, április 8-9-én, a kiskőrösi Városi Sportcsarnokban rendezték meg a VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expot. A rendezvény fővédnöke, Font Sándor a nyitó ünnepségen arra emlékeztetett: a rendezők nyolc évvel ezelőtt azzal a céllal hívták életre az Agrár Expot, hogy ezzel is népszerűsítsék a helyben termelt magyar élelmiszereket. A vásár is tudatosítsa annak fontosságát, hogy a magyar termékek vásárlásával a magyar termelőket segítjük, akik itthon, hazai munkaerővel állítanak elő kitűnő, a „kézműves” szóval is reprezentált termékeket. A célkitűzés teljesült!
A képviselő, aki egyben az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának is az elnöke, elismerő szavakkal szólt arról is, hogy a kezdeti nehézségek után immár egy minden tekintetben profi módon megszervezett agrárvásár hirdeti a Duna-Tisza köze, benne a szőlő és gyümölcstermesztéséről híres Kiskőrösnek és környékének a minőségi árutermelés melletti elkötelezettségét.
A vásár rangját mi sem bizonyítja jobban, hogy azt Czerván György, agrárgazdaságért felelős államtitkár nem csak megnyitotta, de előadást is tartott a rendezvényen. Mint prezentációjában rámutatott: elkezdődött az egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7-e és május 15-e között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK).
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) államtitkára hangsúlyozta: a továbbiakban június 9-ig adhatóak még be az egységes kérelmek, de akkor már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.
Czerván György egyebek mellett ismertette azt is, hogy gyümölcsök esetében is módosulnak egyes előírások. Ezek értelmében új kultúrák válnak támogathatóvá. A gyümölcsösöknél újabb változás, hogy intenzív és extenzív/tradicionális gyümölcsösöket is megkülönböztetnek. Az előírások célja, hogy ösztönözze a gazdákat a korszerűbb ültetvények létrehozására.
Az államtitkár ismertette továbbá a nemzeti támogatások változásait is, miszerint a szőlő- és gyümölcsös ültetvények műveléséhez nyújtott gázolaj támogatás összege 95 Ft/literről 105 Ft/literre nő.
Czerván György arról is beszélt, hogy a szőlőültetvényeken megvalósuló növény-egészségügyi védekezés 50 százalékos mértékű támogatását az agrártárca 2017-től 75 százalékosra emeli, amellyel párhuzamosan a hektáronként nyújtható összeg is arányosan nő: 8.000-ről 12.000 forintra. A megnövelt összegű támogatást már a 2017. évben benyújtható kérelmek esetén lehet igényelni.
A családias hangulatú rendezvény forgatagában örömmel tapasztaltuk, hogy olyan minőségi alapanyagokból készült kézműves élelmiszerek kóstolására és vásárlására volt lehetőség, mint például a házi készítésű füstölt áruk, a kézműves sajtok, a borok, pálinkák, mézek, lekvárok, olajok, zöldségpástétomok, préselt gyümölcslevek, de nem folytatom, mert szinte lehetetlen mindent felsorolni.
Kalocsaiként különösen jó érzés volt látni, hogy a Kalocsáról, a kalocsai járásból érkező termelők standjainál folyamatos volt az érdeklődés. A kalocsai Rácz József hentes, a Vénfamília Kft. házi készítésű füstölt és töltelék árui, a Dallos mézeskalács, az EccoFood Kft. termékei, a legendás magyar üdítő márkát, a Gyöngyöt felélesztő kalocsai cég italait nemcsak kóstolgatták, de vásárolták is. A Kalocsai Hagyományőrző Egyesület kollekcióját szintén sokan megcsodálták. A népi hagyományőrzőket Vesztergám Miklós tárogatós játékával, az ősi hangszeren előadott dalokkal erősítette.
A rendezvény első napján, április 8-án, szombaton 15 órától Stahl Judit főzőshowját tekinthette meg a közönség. Április 9-én, vasárnap 15 órától pedig Wolf Kati énekes szórakoztatta az agráreseményre érkezőket. A kétnapos rendezvényen a kézműves finomságok mellett mezőgazdasági haszon- és személygépjárművek kiállítása is várta a látogatókat.