Mint arról portálunkon olvashatott, a napokban nyílt meg a Városi Galériában a „Kalocsa Város fényképei” kiállítás, amely a Kalocsai Települési Értéktár több száz elemét hivatott bemutatni és az értéktárat, magát népszerűsíteni. Hogy erre miért van szükség és miképp szeretnék azok érdeklődését a jegyzékre irányítani, akiknek ténylegesen bővíteni és építeni kellene azt – Romsics Imrét kérdeztük.
Az értéktár bizottsági elnöke rámutatott, hogy politikusok előszeretettel hangoztatják, hogy maga az értéktár-rendszer egy alulról szerveződő mozgalom. Ezzel szemben a tény az, hogy törvény hozza létre őket, amelynek a szövegezésében olvasható, hogy alulról építkező kell legyen a rendszer, viszont nem az emberek dörömböltek odafenn, hogy értéktárakat akarnak.
Most kell a talpára állítani ezt a rendszert, vélekedik Romsics, ami nem csak Kalocsán, mindenhol hasonlóan döcögős folyamat. Fontos tehát tudatosítani azt, hogy van települési értéktár és a lakosságon múlik, hogy mi kerül a jegyzékre.
- Mi már beleraktuk természetesen a legértékesebb objektumainkat, épületeinket, intézményeinket, sőt, néhány centis tárgyakat is, amelyeket fontosnak véltünk Kalocsa életében – mondja a bizottsági elnök.
Forrás: Illés György / KALOhírek
– De arra is kíváncsiak vagyunk, hogy melyek azok a dolgok, amelyek kis közösségek számára értékek. Hogy egy helyi példával éljek, néhány évvel ezelőtt Dudás doktor a gyümölcs- és zöldségutcák végén lévő tavakat kibérelte a várostól és átalakította egy kis közösségi térré, ahol rendszeresen összejöttek barátok, ismerősök, horgásztak, sütöttek-főztek. Ez a közösségi tér, ha még él az említett hagyomány, azok javaslatára, akik ebben a társaságban benne vannak, felkerülhet az értékek jegyzékére – konkretizálja Romsics, mi minden kaphat helyet a kalocsai értékek gyűjteményében.
Egy javaslat leadása akár Kalocsa Város Polgármesteri Hivatalában, akár a Viski Károly Múzeumban, akár a város hivatalos honlapján, a www.kalocsa.hu oldalon megtalálható nyomtatvány kitöltésével, majd a polgármesterhez való eljuttatásával lehetséges.
Ilyenből az elmúlt évek alkalmával mindössze három érkezett eddig a bizottsághoz. Szeretnék, hogy a jövőben ez a szám megsokszorozódjon.
Romsics Imre elárulta, hogy a Galériában jelenleg is megtekinthető tárlat anyagába már belecsepegtetett néhány fotót olyan kalocsai kincsekről, amelyek hivatalosan még nem kerültek az értéktár jegyzékébe, de véleménye szerint ott lenne a helyük.
Az egyik közülük a Viski Károly Múzeum egyedülálló ásványgyűjteménye, a másik pedig a Kálvária, de mint mondta, több példát nem is említene.
Hadd döntse el az olvasó, hogy mi az, ami érdemes lenne a jegyzékbe vételhez, és adja le javaslatát!
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.