A CSOK, az uniós és állami források és a növekvő magánberuházások gerjesztik az építőiparral kapcsolatos megrendeléseket, ami drágulást eredményezett az építőipar minden szegmensében. Fölmentek az építőanyagárak és az építés más költségei is, főleg a személyi jellegűek, a minimálbér- és garantált bérminimum emelése miatt. Ezek miatt a tervezett, 400 milliós óvodaépítés mintegy másfélszeresére, 570-600 millió forintra drágult a friss kalkuláció szerint. A szükséges többletforrás biztosítására a hitelfölvételen kívül más lehetőség nem körvonalazódik. Alternatív megoldásként csökkentett műszaki tartalmú projekt valósulhatna meg a TOP pályázati rendszerben elnyerhető 400 millióból. Konkrétan 150 helyett 75 férőhelyes óvoda épülhetne – erre tesz javaslatot a dr. Bálint József polgármester által vitára bocsátandó előterjesztés a hétfői, rendkívüli testületi ülésen. A pályázat beadási határideje másnap, augusztus 15-e.
A testület ez év március 22-én hozott döntést arról, hogy a TOP pályázati rendszerben pályázatot nyújtsunk be új óvoda építésére a jelenlegi Ifjúsági Ház telkén, majd július 5-ei ülésén határozott az addigra előkészített, 150 férőhelyes óvoda létesítésére irányuló pályázati anyag benyújtásáról.
A pályázati kiírás 2016 januárjában jelent meg, majd tavaly tavasszal elkészült a dokumentáció, amely közel 1200 négyzetméter hasznos alapterületű létesítményre vonatkozott.
A SZÁMÍTÁSOK SZERINT A BERUHÁZÁS 360 MILLIÓ FORINTOS ÉPÍTÉSI ÉS 40 MILLIÓ FORINTOS EGYÉB KÖLTSÉGGEL A 400 MILLIÓS PÁLYÁZATI PLAFON MELLETT MEGVALÓSÍTHATÓ LETT VOLNA.
Azonban a pályázat beadására akkor nem kerülhetett sor.
Forrás: KALOhírek
Második menet
Idén februárban – október 2-ai határidővel – újra kiírták a pályázatot, majd márciusban született újabb döntés arról, hogy az idén beadják az óvodai projekt pályázatát, így megbízták a tervezőt a szükséges műszaki dokumentáció elkészítésére.
Június 15-én a pályázat beadásának határideje augusztus 15-ére módosult. A 2016-os értékbecslés aktualizálása augusztus 2-án készült el.
AZ ÚJ BECSLÉS JELENTŐS KÖLTSÉGNÖVEKEDÉSSEL SZÁMOL: AZ ÉPÍTÉS KÖLTSÉGEIT MOST 530 MILLIÓBAN HATÁROZTÁK MEG.
Az emelkedés fő oka a minimálbér- és garantált bérminimum emelése és az építőanyagárak emelkedése, másrészt az építőipari megrendelések felfutása, részben a CSOK, részben az EU források, részben a magánmegrendelések dömpingje, ami jelentős munkaerőhiányt is okozott az ágazatban – szólt az indoklás.
ÍGY AZONBAN MÁR NEM ELEGENDŐ A 400 MILLIÓ FORINT AZ ÓVODAÉPÍTÉSI TERVEK MEGVLÓSÍTÁSÁRA, ABBÓL A BECSLÉSEK SZERINT 150-200 MILLIÓ FORINT HIÁNYZIK.
A testület előtt két út áll:
vagy a műszaki tartalmat csökkentik, konkrétan a 150 helyett 75 férőhelyes óvoda épülhetne, úgy, hogy biztosítanák a későbbi bővítés lehetőségét
vagy többletforrást keresnek, ami a város jelenlegi helyzetében – kormányengedélyhez kötött – hitelfelvétellel volna megoldható.
Az utóbbi megoldás a város költségvetési helyzetében nem javasolt, és a kormányengedély megszerzése sem szavatolt, ami újra zátonyra futtathatná a projektet.
Ezért dr. Bálint József a csökkentett műszaki tartalmú változat megépítésére tesz javaslatot az augusztus 14-én, hétfő reggel tartandó testületi ülésen, azzal, hogy a bölcsőde számára is kerüljenek eszközök beszerzésre a pályázati forrásból – erre a pályázat lehetőséget ad, azt a korábbi pályázati anyagunk is tartalmazta.
A képviselő-testület hétfői, ezt az egyetlen napirendet tárgyaló, rendkívüli ülésén hozott döntésről tájékoztatjuk olvsóinkat!
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.