Ének, zene, tánc és szavalat színesítette a műsort a könyvtár szombat délelőtti megnyitóján, ahol a megyei könyvtári szakma, a területet felügyelő minisztérium, Kalocsa város önkormányzata és a kalocsai érsekség az olvasóközönséggel együtt ünnepelte, hogy a könyvtár méltó helyen folytathatja a nevében foglaltakon, a könyvek tárolásán jócskán túlmutató tevékenységét.
A könyvtár költözéséről már többször írtunk, először annak kapcsán, hogy az önkormányzati testület határozott arról, hogy a költözködés anyagi fedezetének egy részét a költségvetésből átcsoportosítja. Később a költözködés kezdeteinél is ott voltunk, amikor még nem volt biztos a Nemzeti Kulturális Alaptól utóbb megkapott támogatás a költözködés hiányzó költségeire, majd tájékoztattunk arról a mérföldkőről is, amikor az „átmeneti”, Kossuth utcai helyét végleg elhagyta a kalocsai bibliotéka.
A költözés folyamata most lezárult, arra a szombati megnyitóünnepély, majd a nemzeti színű szalag átvágása és a könyvtár helyiségeinek birtokbavétele tette föl a koronát.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Az ünnepség Leányfalusi Vilmos orgonaművész, a főszékesegyház karnagya orgonajátékával kezdődött. Az orgonaművész többek közt ismert klasszikus zenei motívumokból és magyar népénekekből – köztük a Boldogasszony anyánk című, egykor himnuszként énekelt dalból – szőtt improvizációt adott elő.
Ezt követően Tamás László könyvtárvezető köszöntőjében úgy fogalmazott:
Az égiek és a földiek akaratából megtörtént a csoda: méltó helyre került a könyvtár, a főszékesegyház szomszédságába költözött a tudás temploma.
Forrás: Illés György / KALOhírek
A vezető kifejtette könyvtárjuk ars poeticáját is, amely szerint nekik, könyvtárosoknak az a dolguk, hogy
a hozzájuk belépők vigyenek magukkal valamit a kezükben, szívükben, lelkükben.
Ez után Bolvári Ferdinánd emelkedett szólásra, aki a halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt távol lévő dr. Bálint József polgármester megbízásából mondott köszöntőt.
Rövid beszédében méltatta az új helyszín kiváló adottságait és a költözködésben részt vállalók munkáját. Külön kiemelte Ramháb Mária, a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár igazgatója szerepét, aki nagyon sokat tett azért, hogy e nap eljöhessen – mondta Bolvári, aki azon reményének adott hangot, hogy hosszú vándorlás és sok helyszín után a könyvtár végre „hazaért”. Bolvári szintén hangsúlyozta Tamás László szerepét, aki, mint mondta, makacs elszántságával, „szelíd erőszakkal” harcolta ki a költözés feltételeinek megteremtését.
A továbbiakban Váczi Attila, a könyvtári felolvasókör oszlopos tagjának szavalata következett, aki Dsida Jenő Psalmus Hungaricus című költeményét interpretálta, majd dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek mondott ünnepi beszédet.
Az érsek elmondta: sűrű aznapi teendői között is fontosnak tartotta, hogy elfogadja a meghívást erre az alkalomra, egyrészt mert ő maga is nagy könyvrajongó, másrészt mert érseki elődei is sokat tettek a város kulturális fejlődéséért, aminek bizonyítéka a közeli Főszékesegyházi Könyvtár is. Bábel érsek arra is emlékeztetett, hogy a könyvtárat most befogadó épületet is eredetileg az egyház emeltette, a nagyszeminárium céljaira, a szeminárium jelentése pedig „keltető”.
Forrás: Illés György / KALOhírek
A főpásztor idézte a latin mondást:
„Inter folia fructus”
Azaz: levelek közt (terem a) gyümölcs. Ám a mondás kétértelmű, és ahogy lenni szokott, itt is az átvitt értelme a hangsúlyosabb, hiszen a ’folia’ szó a kódexek lapjaira is utal, amelyek közt az ember meglelheti az igazi gyümölcsöt, a tudást.
Az érseki köszöntő után a próbáit a könyvtárban tartó Mezei Virágok Népdalkör adott elő egy dalcsokrot, az énekszót követően pedig az Emberi Erőforrások Minisztériuma képviseletében dr. Vígh Annamária főosztályvezető mondott köszöntőt, annak kapcsán, hogy a költözés forrásainak előteremtéséhez a minisztérium is hozzájárult.
Forrás: Illés György / KALOhírek
A továbbiakban a Kalocsai Hagyományőrző Néptáncegyüttes tagjai mutattak be Kalocsa-környéki páros táncokat, majd a könyvtár áttelepüléséhez szakmai támogatást nyújtó Ramháb Mária megyei könyvtárigazgató köszöntője következett, aki méltatta a költözködésben részt vállalók munkáját, elsősorban természetesen a könyvtárosokét, akiket végül a színpadra is szólított.
Ezt a finálét megelőzően egy projektoros prezentáció foglalta össze a költözködés folyamatát, és mutatta be az új helyszíneket, termeket, gyűjteményeket, amelyeket később a megjelentek személyesen is birtokba vehettek.
Forrás: Illés György / KALOhírek
A nemzeti színű szalag átvágása után ugyanis az ünneplők a második emeltre, a könyvtár újólag berendezett termeibe léphettek, ahol a kultúra és tudás gyümölcsein kívül szendvicsekből, pogácsákból, üdítőitalból álló vendéglátásban is részesültek.
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.