Brüsszel ejtette a paksi bővítéssel kapcsolatban indított szabályszegési eljárást. Az elmúlt csütörtöki bejelentés zene volt a Kalocsa-Paks Duna-híd mellett elkötelezetteknek. Nem lehetett más, mert kimondva vagy kimondatlanul, de mindenki számára nyilvánvaló, hogy a híd megépítésének Paks II. megvalósítása az előfeltétele.
Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt hét csütörtöki kormányinfón mondta el: az Európai Bizottság arról tájékoztatta Magyarországot, hogy megszüntetik azt a 2015 novemberében indított kötelezettségszegési eljárást, amit a paksi bővítés közbeszerzései miatt indítottak. A tájékoztatón az is elhangzott: a bővítés 55 százalékában fogja alkalmazni az uniós közbeszerzési előírásokat. Az Európai Bizottság elismerte, hogy biztosított a verseny a bővítésben részt venni akaró cégek között, így reális, hogy 2017-2018-ban megkezdődhet a Paks II. kivitelezése.
A hírt portálunk kérdésére Font Sándor, a térség országgyűlési képviselője az Alaptörvény-módosítással kapcsolatban múlt hét pénteken tartott sajtótájékoztatóján úgy kommentálta: a bejelentés nyomán újabb lépéssel kerültünk közelebb a Duna-hídhoz!
A képviselő némi szarkazmussal a hangjában hozzáfűzte: „Sajnálatos módon a Duna-híddal kapcsolatban eddig az összes létező közbeszerzési hibát elkövették.”
Már azt hittük, minden rendben van a tervekkel, de a tervpályázaton vesztes cég bejelentésére a közbeszerzési döntőbizottság az egész projekt kiírását felülvizsgálta. Ugyan a bejelentés erre nem terjedt ki, de mint kiderült, a terv benyújtásakor nem voltak figyelemmel egy időközben megváltozott jogszabályra. E miatt gyakorlatilag mindent újra kell kezdeni.
Ez viszont azt jelenti, hogy a legkedvezőbb forgatókönyv szerint is legalább egy évet csúszik a végleges terv jóváhagyása. A híd építésére csak ezt követően írhatják ki a tendert. Ha azzal minden rendben lesz, akkor is legkevesebb egy év csúszással kezdődhet meg az építés és fejeződhet be a Dunát átívelő szerkezet átadása – mondta Font Sándor.
Igen ám, de a paksi bővítés – legalábbis a mai ismereteink szerint – akkor már legalább egy éve tart. Nagy baj nincs, mert a megvalósítás jóval több mint egy évtizedig tart, még bőven részt vehetünk az évezred beruházásaként aposztrofált projektben.