A Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár „A főnök másik arca” című sorozatának keretein belül kedden délután újabb ismert vezető, ezúttal a Kalocsai Rendőrkapitányság munkáját irányító Mayer József mesélt életéről és pályafutásáról a kezdetektől napjainkig.
Az egybegyűlteket a konferanszié szerepét ezúttal is betöltő dr. Magóné Tóth Gyöngyi a Kulturális Központ és Könyvtár vezetője köszöntötte, majd a közel három éve Kalocsán szolgálatot teljesítő Mayer József belekezdett életútja időrendi sorrendben történő bemutatásába.
A Rendőrkapitányság vezetője először felmenőiről és gyermekkoráról beszélt és mutatott képeket a nagyérdeműnek. Mint megtudtuk, anyai nagyapja Hadikfalva kisbírója volt, édesanyja is ott született. A család onnan költözött Baja és Érsekcsanád térségébe, ahol édesanyja 1943-ig dolgozott egy helyi gazdaságban.
Édesapja fél évet húzott le egy pécsi bányában, ahol azonban hamar kiderült, hogy nem való neki a bányász élet. 1952-ben került Budapestre, és a csepeli rendőrségen állt munkába. Majd az élet ismét Pécsre sodorta – ott töltötte sorkatonaságát – , ahol rövidesen megismerkedett Mayer József édesanyjával, aki egészségügyi problémái miatt került Pécsre a Tüdőszanatóriumba.
A szülők 1954-ben Baján kötöttek házasságot.
Az élőszóhoz igazodva eközben már gyermekkori képek idézték a régmúlt hangulatát. Mayer József Baján, a Bartók Béla utcában született, ahol elmondása szerint nagyon szép időszakokat élt meg. A helyi Kossuth utcai óvodába járt 1963-1966-ig, ami közel volt lakhelyükhöz, így a kis József már 4 éves korában „nagyfiúsan”, egyedül sétált át az oviba.
Az 1965-ben készült iskolai felvételi kép tanúsága szerint József már izgatottan várta, hogy az óvodából végre az iskolapadba kerüljön. A Központi Fiú Általános Iskola Ének-zenei tagozatára 1966-ban nyert felvételt, ahol tanulmányait 1974-ig folytatta.
Ebből az időszakból egy osztályképet is mutatott, rajta osztályfőnöküket, Zsubori tanító nőt, akire, mint végtelen jóindulatú, türelmes pedagógusra, szeretettel emlékszik vissza.
Az általános iskolás évek után a Tóth Kálmán Gimnázium és Vízügyi Szakközépiskola vízépítés és vízgazdálkodási szakának tanulója lett (1974-1978). Viccesen megjegyezte: mielőtt bekerült az iskolába, csak azt tudta, hogy van vízcsap, de el sem tudta képzelni, hogy milyen lesz a vízügyi szakma. Végül szívéhez nőtt a választott hivatás.
Ebből az időszakból szívesen idézte fel a vízügyi osztály kitérőit a Bíróság és az Ügyészség épülete melletti Fehér hajó sörözőbe, vagy a szakmai gyakorlatokat a gátőrháznál.
Az érettségi bizonyítványt 1977. június 23-án szerezte meg, majd 1977. július elsején kezdett az első munkahelyén a Dél Bács-Kiskun Megyei Vízmű Vállalatnál:
Aki mostanában velem szeretne csatornát építtetni, nagyon meglepődne. A Vízműnél azonban néhány év múlva felhívták a kollektíva figyelmét, hogy kezdjenek el a környéken más lehetőség után nézni, mert nem volt biztos a vállalat további helyzete. A felhívás után pár nappal hívták be a Kiskunhalasi Rendőrkapitányságra, ahol a százados invitálására
1985. december 1-jén lépett a rendőrség hivatásos állományába.
A Kiskunhalasi Rendőrkapitányságon 1990 áprilisáig dolgozott bűnügyi nyomozóként. Májusban a Bajai Rendőrkapitányságon állt munkába, ahol egészen 2004-ig szolgált. Pályafutását a Kunszentmiklósi Rendőrkapitányságon folytatta 2013 októberéig, vagyis egészen addig, amíg 2013. október 16-án át nem került Kalocsára, jelenlegi munkahelyére.
Mayer József nagy büszkeséggel mesét arról, hogy 2002-ben megkapta a Baja Város Közbiztonságáért díjat. Aztán nagy meglepetésére – elég hamar – két és fél év után a Kunszentmiklósi Város Közbiztonságáért díjat is magáénak tudhatta.
Tisztesség, becsület, humánum. Az édesapjától tanult értékeket mai napig szem előtt tartja úgy a munkája során, mint magánéletében.
Feleségével 34 éve tartanak ki egymás mellett:
Meglátni, és együtt lenni jóban, rosszban, 34 éve – jellemezte kapcsolatukat nemes egyszerűséggel. Gyermekeik Tamás, Petra és Gábor, unokáik „a tűz meg a víz” Gréta és Gabriella.
Szabadidejében a nyári pihenését évtizedeken keresztül a Sugovica partjainál töltötte, ahol a „sugovicai révészként” ismerték. A hobbi és kikapcsolódás a rendőrkapitány számára a zene, de szeret fotózni és főzni is, főleg ha egy jó bajai halászléről van szó!
Mayer József bemutatkozása végén igazi lokálpatriótaként beszélt szülővárosáról, Bajáról, de mint az mondandójából egyértelműen kiderült: Kalocsa is végérvényesen a szívéhez nőtt.
Azt gondolom csodálatosan szép város Kalocsa. A kalocsaiak el sem tudják képzelni, hogy a belvárosi rész mennyire gyönyörű. Nagyon szép hely, élvezet végigmenni az utcákon, megvan a városnak a patinája. Régóta ismerem, és valahol mindig is benne volt a szívem csücskében, nem is tudom más városhoz hasonlítani. Felénk Baján azt mondják, hogy ha egyszer elmentél Bajáról, még mielőtt meghalsz, hazamész, bárhova sodort is a sors. A nyugdíjas éveimet én is Baján, a víz mellett szeretném tölteni. – hangzott a végszó A főnök másik arca című sorozat utolsó előtti rendezvényén.
Jövő héten Katus Györgyné óvodavezető bemutatkozása lesz a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár szériájának utolsó momentuma. Kezdés ugyanúgy 17 órakor, a volt Tiszti Klub emeleti termében.